+ 380 44 290 28 80

Отдел продаж

+ 380 44 290 28 98

Отдел закупок

Продукт

Як відрізнити мед натуральний від неякісного

Недобросовісні продавці створюють ілюзію натуральності штучного продукту або намагаються видати неякісний мед за відповідний стандартам. Як розпізнати сфальсифікований продукт і не стати жертвою шахраїв?

Колір і консистенція

Перше, на що звертають увагу під час покупки меду – його колір.

Він різниться в залежності від основного медоносу. Акацієвий і липовий відрізняються світлими відтінками, прозорістю. Після кристалізації липовий мед втрачає прозорість, стає густим. Акацієвий може залишатись рідким до двох років. Молодий гречаний мед – темно-золотий, а різнотрав’я і соняшниковий – сонячні, наче ввібравші тепло життєрадісних промінів.

В процесі кристалізації колір і консистенція змінюються.

Гречаний стає темно-бурштиновим, сильно густішає. Різнотрав’я, соняшник теж змінюються – втрачають плинність та пластичність.

Показником якості є однорідність кольору і консистенції.

Не має бути сторонніх включень – пластівці, фрагментів комах, замутнених ділянок. Якісний мед не розшаровується, на поверхні відсутня плівка, наліт, рідина.

Свіжозібраний мед, який ще не почав кристалізуватись, представляє собою тягучу пластичну масу. При переливанні з’являється стрічка, яка м’яко нашаровується пірамідальною горкою на дно ємкості і повільно розтікається. По мірі заповнення горка не зникає – медові струмінці продовжують нашаровуватись і поступово занурюються в загальну масу.

При прокручуванні в меді звичайної ложки або ложки-веретена мед «намочується» на товщу частину, не стікає і не крапає.

Закристалізований продукт представляє собою однорідну масу в’язкої консистенції без сторонніх включень та розшарувань.

Вона складається з невеликих зацукровілих рівномірних кристалів, щільно поєднаних між собою. Період кристалізації в першу чергу залежить від сорту меду і правильності зберігання продукту.

ЗАПАХ

Якісному продукту властивий приємний медово-квітковий аромат без сторонніх нот – кислоти, карамелі, інших домішок.

В свою чергу кислуватий запах свідчить про те, що мед забродив.

Однак, деяким сортам меду притаманні кислуваті нотки в ароматі і тоді основну увагу звертають на зовнішній вигляд та консистенцію. Бродіння починається, якщо продукт відкачують незрілим. Також при порушенні умов зберігання, наприклад, в приміщенні з надлишковою вологістю, мед вбирає воду і може забродити.

Карамельні нотки говорять про те, що мед нагрівали під високою температурою. При нагріванні мед втрачає корисні властивості – руйнуються біологічно активні компоненти, які чутливі до теплової переробки.

Надмірне нагрівання меду може призвести до появи в його складу небезпечного канцерогену – гідроксометилфурфуролу.

Такий метод використовують для створення ілюзії декристалізації чи свіжості продукту, оскільки більшість сортів мають рідку консистенцію лише в перші місяці чи навіть дні життя продукту – все залежить від виду меду і швидкості кристалізації.

В залежності від умов медозбору і дозрівання меду запах може бути як яскраво вираженим, так і менш сильним. Однак, в ньому обов’язково присутні квіткові мотиви. Іноді можна розрізнити також нотки ароматних медоносів.

Смак

Смак справжнього меду ніколи не обманює – він гірчить й дере горло, аж до відчуття легкого печіння.

Вираженість відчуттів залежить від сорту – деяким притаманна зовсім легка гіркота на рівні післясмаку. В такому меді відсутні сторонні смакові домішки.

Яскраво виражені кислі нотки вказують на наявність води та початок процесу бродіння. Частіше за все таке відбувається при відкачуванні недозрівшого меду, який містить багато води. В процесі дозрівання рідина практично повністю випаровується.

В смаку меду, в який додавали цукор, відсутня гіркота, але відчувається занадто виражена солодкість.

Як перевірити якість меду досвідченим шляхом

Для перевірки якості меду необов’язково йти в лабораторію – натуральність продукту й відсутність домішків можна визначити в домашніх умовах.
Зокрема, недобросовісні продавці часто йдуть на різноманітні хитрощі, щоб збільшити вагу меду.
Улюблені прийоми: додавання води для розрідження й збільшення об’єму; підмішування крейди, крохмалю або борошна для покращення консистенції та підвищення маси.
Якщо є сумніви, допоможуть неважкі експерименти:

ВОДА

Воду виявляє звичайний хлібний сухарик, який вмочують в мед. Якщо хліб пом’якшується, значить, добавляли рідину.

КРЕЙДА

Крейду виявляють за допомогою звичайного столового оцту. При додаванні кислої рідини в неякісний продукт відбувається хімічна реакція – маса піниться, як при звичайному гасінні соди оцтом.

КРОХМАЛЬ ТА БОРОШНО

Крохмаль та борошно проявляються при додаванні в мед теплої води. Якщо на дні розчину з’явились пластівці, продукт містить сторонні домішки. Ще один спосіб – додати краплю йоду. Зміна кольору каже про наявність «наповнювача».

ЦУКОР

Наявність цукру проявляється при високій температурі. Ложку меду кладуть на папірець, який підпалюють. Натуральний продукт під впливом полум’я плавиться, а мед з цукром дає запах підгорівшої карамелі.